A segítői munka és segítői lét paradoxonai

segítői munka

Miért olyan nehéz a segítői munka „felvállalása”, egy segítői vállalkozás felépítése, vagy csak újra ránézni arra, hogy hogyan tovább?

9 éve vagyok a segítői pályán, 7 éve vezetem a saját praxisom. Ennyi idő alatt rengeteg tapasztalatot gyűjtöttem – magamról, a kliensekről és arról is, hogy milyen kihívásokkal szembesülnek a segítők, amikor hivatásból vállalkozást próbálnak építeni. És tudod, mit látok? Hogy még mindig sok a homály, a ferdítés, a rózsaszín köd a segítői munka és a vállalkozásépítés körül. És mindegy, hogy éppen az elindulásról, a kiégés szakaszáról vagy arról van szó, amikor már a továbbfejlődés a kérdés. Ezért most elhoztam a leggyakrabban felvetett gondolatokat, elakadásokat, hogy segíthessek mögéjük nézni. Ha valamelyik akár a te mondatod is lehetne, gondolkozz el a meglátásaimon.

Elakadások a segítői munka során

„Nem vagyok elég képzett, tapasztalt. Nem vagyok elég jó.”

Ha jól csinálod a dolgod, akkor nem is leszel soha, mert lesz benned annyi alázat, kíváncsiság és lelkesedés, hogy sosem fogod megunni a fejlődést. Mindig lesz valami olyan az életedben, ami mozgat; akár egy új képzés, új tevékenység, fejlesztés, amelyhez újra és újra tanulni fogsz.

„Még sokat kell tanulnom hozzá.”

Remélem is! A tudás próbája viszont a cselekvés, hiszen tapasztalat nélkül, gyakorlat nélkül a tudás önmagában semmit sem fog érni. Bármennyi is van belőle, az mindaddig halott tudás, amíg nem teszed “csinálással” élővé. Ne feledd: Ha nincs kinek átadni, akkor miért tanultad meg?

Belső félelmek, amelyek visszatartanak

Félelem a láthatóságtól

A bukásaival senki sem büszkélkedik; a közösségi felületeken a sikersztorikat láthatod. De szerencsére mégis vagyunk néhányan, akik azt is vállalják, amikor elbuktak, akik azt is megmutatják, ami nem sikerült. Az elején én is beleálltam a betonba, alulról nyaltam a padlót. Egyszerűen azért, mert azt gondoltam, majd én tudom, majd én megmutatom. Nem jött be. És van, amikor attól félünk, hogy bejön? Hogy onnantól már nincs menekülés, nincs visszaút, és az elköteleződés elviszi a szabadságot. A kudarcot és a sikert egyaránt nehéz megélni. Érdemes ezt a témát feltérképezni magadban, mert évekre, vagy akár végleg is elkaszálhatja azt, amit szeretnél megvalósítani.

Félelem a túlvállalástól

Ha valóban szereted, ha úgynevezett szerelem-projekt az, amivel foglalkozni szeretnél, akkor egészen biztosan bele fogsz esni ebbe a hibába a segítői munka során. Többet fogsz dolgozni, mint most, mert mindenbe bele kell tanulni: az új szakmádba, a vállalkozásodba, annak fenntartásába is. Közben ott lesznek az ügyfelek is, akik, ha jól csinálod, jönni fognak.
Erre érdemes tudatosan készülni. Kialakítani a határokat, amelyeket mind te, mind az ügyfeleid folyamatosan feszegetni fogtok.

Kételyek a segítői munka kapcsán

„Nem tudom, hogy valóban ezt akarom-e csinálni.”

Volt olyan segítőnek készülő nő, aki a közös munka során vallotta be magának, hogy ez talán mégsem neki való. Tisztelettel gondolok rá, mert ennek felismeréséhez óriási bátorságra van szükség. Hatalmas ajándék, ha időben rájövünk az esetleges tévedésünkre.

„Képes leszek-e felépíteni és fenntartani egy vállalkozást?”

Sokáig nem gondoltam magamra vállalkozóként. Csináltam a munkámat, a többi csak „szükséges rossz” volt. Aztán rájöttem, hogy tulajdonképpen csak egy alkalmazott vagyok a saját vállalkozásomban. Ez is egy fejlődési folyamat. A kérdés: Te mit szeretnél? Mekkora az álmod, mivel van dolgod? Ezt fontos eldöntened. A vállalkozásod legyen érted, és azért, amit szeretnél elérni.

A segítői munka ára – a pénz

A pénzzel dolgozni szerintem az egyik legjobb önismereti munka: azonnal megmutatja, mi van benned. Milyen hiedelmek, minták, sémák mozgatnak. A vállalkozás sok szinten működhet: nagyon egyszerű módon is elindítható és nagyon bonyolultan is. A közösségi médiában egymást érik a segítőknek, vállalkozóknak szóló mentorprogramok, de az olyan üzletépítési módszerek is, amelyek gyors és kiszámítható sikert, kevés munkával fenntartható folyamatokat ígérnek. És biztos vagyok benne, hogy működnek is. Csak nem mindegy, kinek és mikor.

8 fontos belső felismerés a segítői munka vállalkozássá alakításához

segítői munka

A valódi döntést nem lehet kihagyni

Szembe kell nézned azzal, hogy amíg nem hozol döntést, minden fél marad. Nem leszel jól sem a régi rendszerben, sem az új lehetőségben. A segítői út akkor kezd el formát ölteni, ha mellé állsz, és kimondod: „Akarom. Megnézem, mire vagyok képes. Akkor is, ha nincs még minden kész.” A segítői munka nem csak másokról szól, nem csak arról, hogy másokat kísérsz. Te is benne vagy egészen. A te érettséged. A te bátorságodl. A te döntésed. A kérdés tehát nem az, hogy elég jó vagy-e. A kérdés az, hogy akarsz-e, tudsz-e, mersz-e azzá válni, aki valójában ott vagy legbelül.

Mi van a segítői munka elakadásai mögött?

Sokan kérdezik tőlem, hogyan lehet kikerülni azokból a belső hurkokból, amelyek újra és újra visszarántják őket. Az én válaszom az, hogy nem a felszínen való munkával. Ezek a nehézségek – a halogatás, a kishitűség, a láthatatlanságtól való félelem – nem önálló problémák. Tünetek. Valami sokkal régebbi, mélyebb dolog tünetei.
Lehet, hogy a gyermekkorból hozott hiedelmek, tapasztalások irányítanak téged is. Bármilyen furcsán hangzik is, ha elakadunk a vállalkozás-indításban, nem a stratégiáknál kell kutakodni, hanem a szülői háznál. Gyermekként alakítjuk ki ugyanis azt a képet, amit a világról, a világ működéséről hiszünk, és ezen a szűrőn keresztül élünk felnőttként is a munkában, a vállalkozásban, a kapcsolatokban.

A vállalkozásod te vagy

• Hogyan gondolkozol?
• Mit gondolsz magadról?
• Mit hiszel arról, hogy mit szabad és mit nem?
• Mit tanultál arról, hogyan reagál rád a világ (vagy anya)?
• Lehet-e akarni valamit?
• Szabad-e hangot adni a vágyaidnak?
• Mit vagy képes befogadni?
• Hogy vagy a felelősségvállalással?

Gondold végig:

• Van szerető párkapcsolatod?
• Vannak valódi, működő barátságaid?
• Meg tudod mutatni magad a munkádban?
• Megbecsülnek, vagy még mindig bizonyítani próbálsz?
• Élvezed, amit csinálsz?
• Elégedett vagy a fizetéseddel?
• Mersz váltani, ha már nem jó?

A tanulási folyamat egyéni és mély

Mindenkinek más az az út, amelyen végig kell mennie, mire valóban elindítja a saját segítői vállalkozását. Fontos ezért, hogy felismerd, a vállalkozás önismereti út is egyben. A tükröd. Te hívod életre, veled együtt alakul, változik. A fentiek nagyon sok támaszt adhatnak ennek a nézőpontnak az elsajátításában. A folytatás rajtad múlik.

Ha mindehhez segítségre lenne szükséged, keress meg. Szomatodráma (és más) csoportjaimon ebben is tudlak téged támogatni. Nézd meg a többi segítő programomat is és kövess be Facebookon vagy Instagramon, hogy ne maradj le az induló csoportokról.

(Fotók: Canva)

segítői munka

Szerző